Nomas laivas

Vērtējums “laba laiva” nav gluži subjektīvs. Laivas tiek projektētas konkrētām vajadzībām un tām vienmēr piemīt īpašību kopa, kas padara tās piemērotākas vai nepiemērotākas konkrētai aktivitātei. Katrs risinājums ir kompromiss, nav ideāla. Tomēr, ir objektīvi mērāmas lietas, kuras ir iespējams salīdzināt gan kvalitatīvi, gan kvantitatīvi. Līdzībās runājot, ir skaidrs, ka dabā pastāv smalka atšķirība starp Porshe "Carrera" automobīli un "Saporoshez" markas braucamrīku - neskatoties uz to, ka abiem ir unikālas un līdzīgas konstruktīvas uzbūves shēmas - aizmugurē novietots boxer-tipa dzinējs, neatkarīgā riteņu piekare u.c. Tomēr lietošanas kvalitāte ir atšķirīga, par ko, šķiet, neviens nestrīdas.

Ar laivām ir vienkāršāk. Īpašību kopa, kas tiek uzskatīta par būtisku, nav tik gara un, vienkāršotā variantā, varētu būt šāda (nav konkrēta izkārtojuma svarīguma secībā):

  • Stabilitāte - vairums nomnieku ir iesācēji laivošanā, attiecīgi, tai ir jābūt;
  • Kursa noturība - iesācējiem tāpat grūti, un ja vēl laiva neiet taisni!
  • Manevrētspēja - ko līdz, ja laiva iet taisni, ja to nav iespējams pagriezt?!
  • Izturība - nu kā nu bez tās? Nomāts nav savs! Nomas laivām ir gan nemākulības kļūdu radītais stress no šķēršļiem ūdenī, gan “skaties, kā es māku” braucēju izdarības. Un nemaz nevajag izdarības, atliek pavērot kā akmeņainā krastā piestāj cienījamas komplekcijas braucēji, lai saprastu, ka viņiem pat prātā neienāk, ka viņi nesēž alumīnija bundžā.
  • Ietilpība - balti ir liela auguma cilvēki, turklāt bieži ceļo kopā ar bērniem. Standarta laivu brauciena ilgums Latvijā tāpat ir 2 dienas. Kaut kur tā bagāža ir jāsaliek!
  • Svars - šim parametram ir tieša ietekme uz visiem pārējiem, bet, principā, šis varētu būt vienīgais parametrs, kas pašam iznomātājam svarīgāks nekā nomniekiem. Laivu ir daudz, tās ir jāceļ, jānes, jākrauj un jāmazgā.
  • Cena - parasti tā ir funkcija no visu augšminēto (un ne tikai) parametru kopas, kuru nosaka dizaina un izmantoto tehnoloģiju līmenis un kvalitāte. Attiecīgi šis parametrs nav vērtējams atsevišķi no pārējiem, bet tikai kontekstā ar tiem.

Labajā slejā atradīsiet izvēlni (1) ar Campo un arī citur Latvijā (2) sastopamo nomas laivu modeļiem - cik nu ir sanācis aprakstīt. Mērķis ir dot subjektīvu, bet pieredzē un nozares eksperta kvalifikācijā pamatotu vērtējumu un sniegt nelielu anotāciju par tēmu “kas ir kas”, lai informatīvi bagātinātu tos laivotājus, kuriem vienīgie vērtības kritēriji ir sēdvietu skaits laivā, nomas cena un atzveltnīte.

Kanoe Algonquin

Algonquin