Airētāju vestes. Airētāju vestes nav glābšanas vestes. Tās ir papildu celtspēja un palīgs peldētājam avārijas gadījumā un tās konstruētas, lai neierobežotu kustību brīvību. Vienlaicīgi, tā nenodrošina bezsamaņā esošu cilvēku elpceļu noturēšanu virs ūdens! Nomas noteikumi paredz, ka laivotājiem, atrodoties uz ūdens, jābūt vestēs.
Reālā dzīvē mēdz būt savādāk, tāpēc ar šo noteikumu punktu atgādinam, ka airētāju vestes nav "hemoroīdu paliktņi" un nav paredzētas ofisa planktona jūtīgās sēdvietas polsterēšanai sēžot laivā vai pie ugunskura nometnē. Ja to pamanīsim, bojājumu izcenojumi var sniegties līdz pilnai vestes vērtībai.
Airi. Kas gan var notikt ar airiem… grūti iedomāties, bet nomas klientūra ir izdomas bagāta, tāpēc nākas rakstīt šīs rindas – vismaz kāds no grupas izlasīs!
Vispirms jau airus iespējams salauzt vai saliekt. Materiālās saistības, kas no tā izriet, regulē nomas līgums, bet, lai šādi notikumi neiestātos, lūdzam ievērot sekojošo un neizmantot airus tiem neatbilstošā veidā, tostarp:
- Piekrautas laivas nešanai 4-atā, ieverot airus laivas gala cilpās…
- Kā sviru koku un baļķu atspiešanai upē vai malkas sagatavošanai krastā…
- Kā lāpstu ogļu sakārtošanai ugunskurā vai grilā un irigācijas kanālu rakšanai ap telti…
- Kanoe airus nesiet pa 2 kopā izmantošanai kā kajaka airi!!!
Pēdējais punkts īpaši vērā ņemams, jo sastāda 90% no visu bojājumu gadījumu skaita. Lipīgās lentes, ar ko tas tiek darīts ķīmiski bojā kompozītu airu kātus, kas pēc tam nav notīrāmi bez speciāliem šķīdinātājiem. Tāpat kanoe airi nav konstruēti slodzes pielikšanas punktam kāta augšējā trešdaļā un lūst (kompozīta kātu airi), vai tiek deformēti (alumīnija kātos). Ja Jums nepieciešams kajaka airis (esat kanoe laivā viens ar bērnu vai jums vienkārši patīk sēdēt slapjā laivā), tad iznomājiet kajaka airi – tas būs 20x lētāk, neapšaubāmi ērtāk un katrā nomas punktā ir šādas rezerves.
Sausie mantu maisi. Nav paredzēti apkvēpušiem ugunskura katliem, nažiem, dakšiņām, īleniem, stikla tarai un citiem līdzīgi “mirkstošiem priekšmetiem”. Mugursomas pirms likšanas maisā izpako vai arī maisu liek mugursomā un nevis otrādi!
Laivas. Ievērosim šādus piesardzības noteikumus un viss būs labi:
- Mantas krauj laivā tai atrodoties ūdenī vai pašā krastā, ja tas nav akmeņains. Neglaimojiet sev, piekrautu laivu līdz upei aiznest nespēsiet, neizmantojot paņēmienu "Airi. punkts 1";
- Laivās kāpj tikai tām pilnībā atrodoties ūdenī!!!
- Aizliegts piestāt krastā "ar ieskrējienu" vai taranēt kokus upē ar šo pašu paņēmienu. Laivas šķēršļiem upē ir jāpārceļ, ja nav prasmes vai iespēju tos apbraukt;
- Nav atļauts sēdēt uz apgāztas laivas (krastā). Bojājumi un lūzumi no šādas rīcības ir ārkārtīgi raksturīgi un kā tādi tiek nekļūdīgi atpazīti, netiek piedoti vai ieskaitīti dabīgā nodiluma kategorijā;
- Aizliegts siet no laivām plostus un/vai šļūkt pa straumi sakabē, strīķējoties vienam gar otru – šādi tiek bojāti laivu sāni un, ja upē gadās šķērslis, visa plosta masa lauž vienu pret šķērsli atspiesto laivu, kurai šādā gadījumā nav variantu.